• www.hentbolokulu.com
    • hentbol eğitim ve öğretim sitesi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret118141
Üyelik Girişi
Bilgi Bankası
 Antrenman Bilgisi
 Beslenme
Unutmayacağız
 Bülent KALKANLI
Ana Menü

Hentbol Hakemi

.:HENTBOL HAKEMİ:.

Vahit Ersan-Faruk Akman Hakem Çiftimiz ilk kez Avrupa Kupaları finalinde düdük çalan hakem ikilisi olarak isimlerini tarihe yazdırdılar.

şuan 2 çift hakemimiz İHF Kokartı Takmaktalar.


İBRAHİM ÖZDENİZ - KÜRŞAT ERDOĞANKural 17 Hakemler

17:1 Her müsabaka esit yetkilere sahip iki hakem tarafindan yönetilir. Yazi ve saat hakemleri bunlara yardimci olurlar.


17:2 Hakemler müsabakanin oynanacagi yere geldikleri andan terk ettikleri ana kadar, oyuncularin ve takim idarecilerinin davranislarini gözlemler.


17:3 Hakemler müsabakayi baslatmadan önce oyun alaninin, kalelerin ve toplarin kontrolünden sorumludur ve hangi toplarin kullanilacagina karar verirler (3:1).


Ayrica hakemler; her iki takimin formalarinin uygunlugunu, müsabaka kagidini ve oyuncularin malzemelerini kontrol ederler. Degisme alanindaki oyuncu ve idarecilerin sayica uygunlugunu denetlerler ve takim sorumlusunun kim oldugunun belirlenmesini saglar. Hatali durumlar düzeltilmelidir ( 4:1-2 ve 4:7-9 ).


17:4 Kura atisini (10:1) hakemlerden biri, diger hakem ve her iki takimin takimdan sorumlusu veya takim sorumlusu adina bir takim idarecisi veya oyuncunun önünde yapar.


17:5 Prensip olarak bir müsabakanin tamami ayni hakemler tarafindan yönetilmelidir.


Hakemler müsabakanin kurallara uygun olarak oynanmasini saglamali ve hatali davranislari cezalandirmalidirlar(ancak 13:2, 14:2).


Herhangi bir nedenle hakemlerden biri müsabakayi bitiremeyecek durumda olursa, diger hakem müsabakaya yalniz devam eder. (IHF ve Kita Federasyonlarinca düzenlenen müsabakalar için bu duruma yönelik kurallar yönetmeliklerle düzenlemistir).


17: 6 Kural ihlallerinde iki hakemde ayni takimin cezalandirilmasi, ancak farkli cezalarin verilmesi düsüncesinde iseler, agir olan ceza verilmelidir.17:7 Kural ihlali oldugunda veya top oyun alani disina çiktiginda, iki hakemde hangi takimin topa sahip olacagi konusunda farkli düsüncede iseler, aralarinda yapacaklari görüsme sonrasi verecekleri karar uygulanir. Ortak bir karara varilamazsa, saha hakeminin karari uygulanir.


Mola zorunludur. Hakemler arasindaki görüsmeden sonra belirgin hakem el isareti verilir ve oyun düdükle yeniden baslar (2:8d, 15:5).


17:8 Her iki hakem de; müsabakanin skorunu tutmaktan sorumludur. Ayrica sari kart, 2 dakika, diskalifiye ve ihraç cezalarini da not alirlar.


17:9 Her iki hakem de oyun süresinin kontrolünden sorumludur. Oyun süresi konusunda anlasmazlik olursa, hakemlerin alacagi ortak karar geçerlidir (Ayrica 2:3).


17:10 Hakemler müsabakadan sonra müsabaka cetvelinin dogru dolduruldugunu kontrolden sorumludur. Kural 16:8 4. paragrafinda belirtilen diskalifiyeler ve kural 16:11 de belirtilen ihraçlar müsabaka raporuna yazilmalidir.


17:11 Hakemlerin gözlemlerine dayanarak verdikleri kararlar ve vardiklari yargilar kati kararlardir.


Kural hatasi durumunda itiraz edilebilir.


Oyun süresince sadece takim sorumlulari hakemlere danisabilirler.

17:12 Hakemler müsabakayi durdurma veya tatil etme yetkisine sahiptirler. Müsabaka tatil edilmeden önce devami için her türlü çaba gösterilmelidir.


17:13 Siyah kiyafet giyme hakki öncelikle hakeme aittir.

Kural 18 Saat ve Yazı Hakemleri


18:1 Prensip olarak saat hakemi; oyun süresini, molalari ve zaman cezasi alan oyuncularin ceza sürelerini takip etmekten sorumludur.


Benzer olarak yazi hakemi; müsabaka cetvelinin doldurulmasi, goller, müsabaka basladiktan sonra gelen oyuncularin oyuna katilmasindan ve listede olmayan oyuncularin kontrolünden sorumludur.


Yedek bankindaki idareci ve oyuncularin sayilari, oyuncularin oyun alanina giris ve çikislarinin kontrolü gibi görevler masa hakemlerinin ortak sorumlulugundadir.


Gerektiginde müsabakanin durdurulmasi talebini genel olarak saat hakeminin (ve eger varsa sorumlu federasyon gözlemcisinin) yapmasi gerekir.


Yukarida belirtilen sorumluluklarla ilgili olarak masa hakemlerinin müdahalesi için gereken açiklamalar Açikl. No: 9 da verilmektedir.


18:2 Skorbord yoksa, saat hakemi özellikle molalarda oyun durdugunda, ne kadar sürenin oynandigini veya kaldigini her iki takimin idarecilerine bildirmek zorundadir.


Otomatik bitis sinyali veren skorbord yoksa, saat hakemi devre ve müsabakanin bitis sinyalini vermekten sorumludur (2:3).


Oyuncularin aldigi zaman cezalarini gösteren skorbord yoksa, saat hakemi zaman cezasi almis her oyuncu için forma numarasini ve zaman cezasinin bitisinin yazili oldugu bir karti masanin üzerinde göstermelidir.